Záhada jupky z 20. let

Začalo to poměrně všedně. Jedna paní nám poslala velmi staré, doma šité jupky (část chodského kroje). Výjimečně krásná, zkrácený střih, s luxusními knoflíčky i výšivkou. A kombinaci červené se zelenou na tartanovém vzoru prostě milujeme. Inu, tak jsme si ho prohlíželi až jsme zjistili, že to v jeho ramenou to podivně šustí. Asi jako papír. Samozřejmě nebylo možné sako vyprat, pokud jsou v něm zapošity kusy papíru, tedy nám nezbylo nic jiného, než sako opatrně ve vnitřní výšivce rozpárat a papír vytáhnout.

 

Sako z 20. let

 

Ramena byla vycpaná starými novinami. Tak starými, že se nám podařilo vytáhnout vcelku jen pár kousků. ty jsme k sobě složily a snažili se rozluštit, z jakého asi pocházejí roku. Noviny byly psané starší češtinou, která by se dala datovat k první polovině 20. století, ale to nám nestačilo. :)

 

28276587_2078052759132390_3579096453738270846_n

 

Je to právě tato část textu, která nám pomohla záhadu rozluštit.  Týká se aktuální události z listopadu téhož roku, ze kterého noviny pochází. Nám to vyluštění trvalo poměrně dlouho, ale stálo to za to! Než budete číst dál, podívejte se na ústřižek pořádně a zkuste se sami zamyslet, zda-li uhádnete dle některé z indicií v textu, o jaký rok šlo. :)

 

Untitled-1

 

Byla to právě bouře, která se v novinách zmiňuje.Těch bylo v Británii samozřejmě mnoho, ale jenom jedna z nich ke konci roku zbořila dům v ulici Waterloo v Londýně. Jde o rok 1928. (Zdroj fotografie: GettyImages)

 

IMG_2720

 

A tak byla záhada vyřešena. Jupku tak datujeme ke konci 20. let, má tedy k dnešnímu datu téměř 90 let. :) Dokud se nám neprodá, najdete ho na našem eshopu. A až bude fuč, zbyde tu po něm aspoň tata vyluštěná záhada. :)

 

IMG_2715

 

Zpět do obchodu