Záhada jupky z 20. let

Začalo to poměrně všedně. Jedna paní nám poslala velmi staré, doma šité jupky (část chodského kroje). Výjimečně krásná, zkrácený střih, s luxusními knoflíčky i výšivkou. A kombinaci červené se zelenou na tartanovém vzoru prostě milujeme. Inu, tak jsme si ho prohlíželi až jsme zjistili, že to v jeho ramenou to podivně šustí. Asi jako papír. Samozřejmě nebylo možné sako vyprat, pokud jsou v něm zapošity kusy papíru, tedy nám nezbylo nic jiného, než sako opatrně ve vnitřní výšivce rozpárat a papír vytáhnout.

 

Sako z 20. let

 

Ramena byla vycpaná starými novinami. Tak starými, že se nám podařilo vytáhnout vcelku jen pár kousků. ty jsme k sobě složily a snažili se rozluštit, z jakého asi pocházejí roku. Noviny byly psané starší češtinou, která by se dala datovat k první polovině 20. století, ale to nám nestačilo. :)

 

28276587_2078052759132390_3579096453738270846_n

 

Je to právě tato část textu, která nám pomohla záhadu rozluštit.  Týká se aktuální události z listopadu téhož roku, ze kterého noviny pochází. Nám to vyluštění trvalo poměrně dlouho, ale stálo to za to! Než budete číst dál, podívejte se na ústřižek pořádně a zkuste se sami zamyslet, zda-li uhádnete dle některé z indicií v textu, o jaký rok šlo. :)

 

Untitled-1

 

Byla to právě bouře, která se v novinách zmiňuje.Těch bylo v Británii samozřejmě mnoho, ale jenom jedna z nich ke konci roku zbořila dům v ulici Waterloo v Londýně. Jde o rok 1928. (Zdroj fotografie: GettyImages)

 

IMG_2720

 

A tak byla záhada vyřešena. Jupku tak datujeme ke konci 20. let, má tedy k dnešnímu datu téměř 90 let. :) Dokud se nám neprodá, najdete ho na našem eshopu. A až bude fuč, zbyde tu po něm aspoň tata vyluštěná záhada. :)

 

IMG_2715

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení