Vlna: nejlepší materiál pro chladnou půlku roku

Jestli se ptáte, co Vás v zimě krom pořádné porce svařáku, mládí či lásky zahřeje, bude to VLNA. Přírodní materiál s tolika kladnými vlastnostmi, že jej nelze nemít ve svém zimním šatníku. Používala se již okolo 6000 let př.n.l. a používá se dodnes. Nebudeme Vás však příliš zahlcovat historií vlny a spíše se zaměříme na její výhody, údržbu a důvody, proč a jak ji kupovat! 

 

IMG_9212 

 

Proč oblékat vlnu? 

Vlna Vás zahřeje jako nic jiného.

Vlna nechá Vaše tělo dýchat.

Vlna odvádí vlhkost od těla - dokonce mnohokrát více, než bavlna!

Vlněné oblečení vydrží roky a roky. 

A jednoduše vypadá skvěle. Zkuste si porovnat svetr z vlny a ten z akrylu. :)

 

 IMG_9217 

 

Jak se o vlnu starat? 

Vlna je prodyšný materiál, který se nemusí tak často prát. Nepohlcuje totiž pachy a třeba takový vlněný kabát stačí často jen oklepat či špínu nějakým kartáčem nasucho opatrně setřít. 

Pokud nejde zrovna o kabát, který byste měli nechat vyčistit v čistírně, pak perte vlnu ideálně v ruce a to ve studené vodě! Pokud použijete pračku, ujistěte se, že teplota není nastavena na více než 30 stupňů a snižte i počet otáček. Ideální je použít i prostředek speciální na vlněné prádlo. Vlnu zbytečně neždímejte, nechte kousek pověšený ať se volně usuší. Na sušičku a aviváž prosím zapomeňte, pokud se do svého kousku chcete vlézt i po vyprání. :)

 Tak Vám vydrží Vás vlněný kousek krásný mnoho let!

 

IMG_9234 

 

Kouše to? 

Takový kašmír Vás nepokouše, ale jsou vlněná vlákna, která jsou jednoznačně kousavá. Záleží i na citlivosti Vaší kůže, nicméně nedoporučujeme kupovat vlněný kousek, co nemá podšívku a chcete jej nosit na kousku holé kůže (třeba svetry), bez zkoušení. U takové zimní vlněné sukně Vám to může být trošku víc jedno, protože pod ní většinou nosíte punčošky, žejo. :)

 

IMG_9219 

 

Známka kvality  

Certifikáty kvality fungují i u materiálů a právě certifikát WOOLMARK testuje kvalitu vlny. Tento znak najdete u cedulek se složením materiálu a právě u našich vintage kousků ho najdete velmi často! Označuje produkty z nové stoprocentní čisté vlny.

 

 Woolmark 

 

Kupujte vlnu s rozumem 

 

Na toto apelujeme z ekologického hlediska naprosto u všech materiálů, nicméně u těch živočišného původu se snažíme více zdůrazňovat, že existují etičtější možnosti pořízení. Asi všichni máme tušení, kde se ta vlna bere. Ať už z ovce, kozy, či velblouda, nese si ten business s vlnou nemilé skutečnosti. Za nás doporučujeme samozřejmě kupovat vlnu z druhé ruky, ale i koupě nové vlny, pochazející z tuzemska, je super volba!

 

Nicméně s tou z druhé ruky budete mít krom lepšího pocitu z nákupu i kousek, který na ulici na jiném neuvidíte a taky nebudete mít tak hluboko do kapsy! :)

 

70649354_2474306149507047_376693817547423744_n