Proč říct hedvábí ne

Téma našeho asi nejoblíbenějšího materiálu, pravého hedvábí, jsme načali už několikrát. O jeho skvělých vlastnostech bychom totiž mohli básnit donekonečna. Jde o přírodní vlákno, které vypadá vždy luxusně, dýchá, v zimě hřeje, v létě chladí a je především neskutečně příjemné na těle. Jsou ale nějaké důvody, proč po tomto materiálu nesáhnout?

 

hedv1

 

 


 

ÚDRŽBA

 

Hedvábí nedoporučujeme těm, kteří nechtějí ztrácet příliš času údržbou svého oblečení. Nejlepší je ho prát ručně, sušit volně pověšené a žehlit ho ještě za vlhka. Asi totiž není materiálu, který by se mačkal více, než hedvábí. A někomu to za to prostě nestojí a to je v pořádku. :)

 


 

OHLEDUPLNOST

 

Pravé hedvábí není cruelty-free. Vyrábí se z výměšků larev bource morušového a k jeho rychlejšímu získání se dnes často nečeká, než se larva vylíhne, ale vaří se zaživa (díky tomu se získává dlouhé, nepřerušené hedvábné vlákno). Dnes však existují způsoby výroby hedvábí, které jsou k bourcům ohleduplné a živočich u nich neumírá (Ahimsa silk - mírumilovné hedvábí).

 


 

EKOLOGIE

 

Z ekologického hlediska má výroba hedvábí také své pro a proti. Hedvábí je přírodní, rozložitelná tkanina. Higg Materials Sustainability Index však označuje vliv podukce tohoto materiálu na životní prostředí jako velmi vysoký (má dokonce vyšší skóre, než bavlna). 

 

Snímek obrazovky 2021-02-11 v 14.16.08

 

Tabulka znázorňuje osm materiálů a jejich skóre Higg Materials Sustainability Indexu (ke dni 11. února 2021). Zdroj https://portal.higg.org/.

 


 

ETIKA

 

Dle International Sericultural Comission dává hedvábnictví práci mnoha lidem a to i ve velmi chudých oblastech. Ženy z nich tvoří asi 60 %. Bohužel podobně jako mnoho jiných produktů je i výroba hedvábí spojena i s prací dětí. 

 

hedv2

 

 


 

HEDVÁBÍ – ANO ČI NE?

 

Vyvstává otázka, zda-li hedvábí kupovat, či se mu vyhnout a odpověď je na každém z nás. Kvalita, krása, rozložitelnost, typ mírumilovné výroby a dokonce i množství pracovních míst, které hedvábí přináší, některé z nás může uchlácholit. Pro nás je to nejkrásnější a nejmírumilovnější hedvábí ale to z druhé ruky.

 

Naši nabídku vintage kousků z pravého hedvábí si jednoduše vyfiltrujete v každé kategorii.  

 

hedv4

  

Zdroje a další informace k tématice:

 

http://www.inserco.org/en/millenium

https://apparelcoalition.org/the-sac/

https://www.commonobjective.co/article/fibre-briefing-silk

https://www.seidentraum.biz/knowledge-base/Silk-Ethics-Ecology

https://ecocult.com/why-does-silk-have-such-a-bad-environmental-rap/

 

Zpět do obchodu