Peplum - volánek s dalekou historií

Když se řekne peplum, mnoho dam si jistě představí dnešní topíky s volánkem v pase, či podobně střižené sukně peplum historiea sáčka. Jde o trend, který se v posledních několika letech ustálil ve střizích současných módních řetězců. Překvapující tak pro mnohé může být, že tento volánek se nese historií už od starověkého Řecka!

 

CO JE TO PEPLUM?

 

Peplum bychom v češtině pravděpodobně nazvali volánkem, který je v oděvech využit jako menší sukýnka přes jiný materiál, se kterým je spojený v jeden kus. Jeho funkce je především estetická - zvýrazňuje boky, zužuje pas a případně i zakrývá některé "nedostatky" postavy. :) Dnes jej najdete na mnoha kusech oděvu - od sukní, přes topy, saka až k šatům! 

 

ANTICKÉ ŘECKO ANEB KDE TO VŠE ZAČALO!

 

Už staří Řekové věděli, jak na siluetu! V klasickém období antického Řecka začal být velmi oblíbený oděv nesoucí název peplos. A právě i z tohoto názvu vzniklo dnešní peplum! Tento oděv, který nosili jak muži, tak i ženy, se skládal z volné delší tuniky z více vrstev, které byly vázány tak, aby vznikl typický volánek pod pasem. 

 

Peplum historie

RENESANCE

 

Období renesance zná snad každý jako návrat k antice. Nebylo tomu ani jinak u oděvu a peplum se tak stal součástí krásných šat dam i můžů. Oproti antice byl však volánek přenesen výrazněji na boky a často i držel tvar, tedy zvýrazňoval boky o mnoho více! Typický byl například pro dámské živůtky!


VIKTORIÁNSKÁ ÉRA

 

Peplum se znovuobjevilo ve viktoriánském období (přibližně druhá polovina 19. století), 40. léta peplumkdyž se ženám ulovilo a z objemných sukních se stávaly lehčí a jemnější. Jako řešení k zakrytí partií boků a stehen a zachování cudnosti tak byl využit peplum volánek. 

 

 40. LÉTA

 

Až v 40. letech se stalo peplum tím, jak jej známe dnes. "New Look" Christiana Diora způsobil nutnost pro každou ženu dosáhnout dokonalé postavy přesýpacích hodin. Díky volánku pod pasem to bylo jednoduché a peplum tak dokázal podtrhnout štíhlý pas a zvýraznit boky. Tento střih se tak začal hojně využívat u šatů, halenek i u sak a doplňoval se o úzkou sukni.

 

80. léta vintage peplum

80. LÉTA

 
V osmdesátých letech se peplum vrátil v plné parádě - a to doslova. Jeho střih se využíval poměrně často především na šatech na večírky v nejrůznějších šílených vairacích - ale i v těch decentnějších. Mohli jste ho najít i u populárních dámských obleků. Rozdíl mezi peplum volánkem ve 40. a 80. letech byl i v tom, že často začínal spíše od boků, než-li od pasu. Někdy bývaly i asymetrické, nebo ve tvaru V, některé volánky měly vepředu i vykrojené části. Byly jednoduše daleko výraznější!

Ač se může z minulého odstavce zdát, že 80. léta v celé své nespoutanosti vytvořily z peplum volánku bizarní střih, jehož jediným cílem bylo zaujmout, není tomu tak. Šaty z 80. let s peplum volánkem bývají i velmi romantickými kousky, které pouze podtrhují ženskou siluetu podobně jako právě ve 40. letech. 

 

Prohlédněte si autentické poklady z 80. let s peplum střihem ZDE. 

 

jil-sander-spring-2011-backstage-coolechicstylefashion1

21. STOLETÍ

 

Po 30 let se peplum opět vzdálil od módních přehlídek a před objektivy fotoaparátu se vrátil až počínaje jarní kolekcí Jil Sander v roce 2011. O rok později peplum zaplnilo všechny módní řetězce na sukních, topech, šatech i na sáčcích. 

 

 

Zpět do obchodu