Na slovo s Kačkou v Mosilaně

Jedno nedělní listopadové dopoledne jsme se vydali do brněnské staré textilní továrny Mosilana navštívit Kačku, kterou možná znáte z našich fotek jako tu usměvavou holku s kudrnatými vlasy. Kdo z Vás tímto místem už bloudil (třeba na Mint marketu), tak ví, jaký kouzlo toto místo plné červených cihel má. Když se projedete strašidelným výtahem (ve kterým Kačka sama jednou i uvízla a od té doby radí do něj nevkráčet bez mobilu a lahve vody), ocitnete se na chodbě s mnoha místnostmi, které obývají různí šikovní tvůrci Brna. A právě tady má svůj ateliér i Kačka, kde šije pod značkou Na Černo a který obývá společně se značkou Vena Valnoha.

 

K01

 


  

ATELIÉR VÁS V PRVNÍ SEKUNDĚ POHLTÍ SVÝM TVŮRČÍM PROSTŘEDÍM, LEHKÝCH CHAOSEM I ESTETIČNOSTÍ.

 

Je Vám hned jasný, že tady vznikají fakt krásný věci a holky si ho vyšperkovaly k dokonalosti. Typická velká okna Mosilany tvoří skvělé světlo nejen pro focení, ale i pro pokojovky, které si tu holky střádají a dávají jim jména. Jejich zamioculcas se jmenuje Michal!

 

Kačka nám přefiltrovala výborný kafe, nechala se vyfotit ve svým přirozeným prostředí a povídala si s námi o udržitelném šatníku a o jejích krůčcích k šití a vlastní značce.

 

clanek01

 


 

CO PRO TEBE ZNAMENÁ UDRŽITELNOST V MÓDĚ?

 

"To je taková zrádná otázka. Já se v udržitelnosti pořád dost hledám a zastávám názor, že ne všechno jde hned a i malá změna je dobrá. Tím se řídím i v kuchyni, práci a celkově v životě. V mojí módní tvorbě se snažím využívat zásoby látek po mých babičkách a tetičkách, abych nekupovala další. V mém šatníku se zase snažím hledat pořád nové kombinace a zpestřovat si ho právě tím, ne novými kousky. Občas se ale do něčeho zamiluju a musím to mít."

 


 

JAKÉ BYLY TVOJE ZAČÁTKY S ŠITÍM?

KDY SI ZAČALA, JAK SES ŠÍT UČILA, CO BYL TVŮJ PRVNÍ VÝTVOR?

 

"Začínala jsem mamce čistit stroj už jako dítě a postupně jsem se s ním nějak seznamovala. Sama jsem začala šít ale až na střední a ve čtvrtém ročníku už jsem měla svůj vlastní stroj. Učí mě máma, vyučená pánská krejčová, a také moje kamarádky ze Spolku elegantních dam, kterého jsem členkou. Spoustu vědomostí jsem získala i v tutoriálech na internetu a knihách. Nejvíc jsem se ale naučila metodou pokus-omyl, jako asi všechny švadleny. Můj první ucházející výtvor byly asi kraťasy přešité z džínové bundy a midi puntíkatá sukně kterou dodnes moc ráda nosím."

 

02 kopie

 


 

JAKÝ POMĚR MEZI NOVÝMI, STARÝMI, TEBOU UŠITÝMI KOUSKY JE V TVÉM ŠATNÍKU?

 

"Začnu tím, že pro sebe moc věcí nešiju. Mám pár věcí, které jsem ušila pro někoho a nakonec jsem si je nechala ale málokdy šiju něco pro sebe už od začátku. V posledních letech se snažím nenakupovat oblečení a spíš ho přebírám po někom známém. Větší půlku mám ale pořád „nových“ věcí z obchoďáků. I když se tam snažím už nenakupovat, aspoň se snažím vynosit to, co už vlastním."

 


  

KOLIK KUSŮ OBLEČENÍ SKÝTÁ TVŮJ ŠATNÍK A KOLIK JICH OPRAVDU NOSÍŠ?

 

"Tak schválně jsem se snažila to spočítat a mám tak cca 150 věcí. Nepočítala jsem sportovní a domácí oděvy. Řekla bych, že nosím tak ¾ a zbytek skladuji z nějakého jiného důvodu. Ať už vzpomínka, dědictví nebo tady mám třeba šaty z maturity a chci si je obléct i ke státnicím."

 

aSA

 


 

PO JAKÉM KOUSKU OBLEČENÍ POSLEDNÍ DOBOU NEJČASTĚJI SÁHNEŠ?

 

"V tomhle počasí jsou to určitě moje milovaný roláky a taky nejoblíbenější rifle z Retro Komnaty!" (pozn.red.: toto jsme jí neporadili!)

 


 

JAK JE NA TOM TVÉ BLÍZKÉ OKOLÍ – VNÍMÁŠ, ŽE BY SE TVOJI BLÍZCÍ VÍCE ZAJÍMALI O POMALOU MÓDU, UDRŽITELNÝ ŠATNÍK NEBO ŠITÍ A OPRAVY OBLEČENÍ?

 

"Moje máma je velký DIY master a všechno oblečení se snaží nějak zpracovat, opravit, předat dál. Dost mě v tomhle inspiruje. Moji přátelé se zajímají o udržitelný šatník a všímám si, že spousta z nich začala podporovat lokální tvůrce, kteří jsou dražší, ale kvalitní."

 

sadsa

 


 

TVŮJ ATELIÉR SE NACHÁZÍ V BÝVALÉ TEXTILNÍ TOVÁRNĚ V MOSILANĚ. JAKÝ BYL TVŮJ DŮVOD ZVOLENÍ TOHOTO MÍSTA?

 

"Všichni se shodneme na tom, že je to šíleně fotogenický místo a taky je blízko centru. Báječný je, že přímo na stejném místě kdysi pracoval můj táta ve firmě na výrobu sportovních dresů, tak se mi tady hezky propojují oba rodiče."

 


 

JAKÉ MÁŠ DO BUDOUCNA PLÁNY PRO TVOJI ZNAČKU NAČERNO, ČEMU SE CHCEŠ NADÁLE VĚNOVAT?

 

"V nějaké koncepci pořád tápu a nevím, čemu se chci vlastně věnovat. U oblečení je těžký dělat něco, co lidi zaujme a zároveň mě to baví. Nejvíc se teď soustředím na custom kousky jednotlivců a větší zakázky. Uvidíme co dál."

 

SDFDF

 


 

DOPORUČILA BYS NÁM SVÉ OBLÍBENÉ LOKÁLNÍ TVŮRCE?

 

"Moc ráda! Na prvním místě musí být moje kolegyně Vena Valnoha, která vyrábí kabelky a další výrobky z kůže. Známe se už od dětství a jako já, tak i Vendula, přebrala toto řemeslo od rodičů. Její kabelky nosím denně a nedokážu si to bez nich už představit. Dost jsem se zamilovala i do druhé značky s názvem VENNA. Holky dělají oblečení z NESKUTEČNĚ příjemnýho lnu a já už se nemůžu dočkat, až si něco pořídím. Mimo oblečení nedám dopustit na KERA ateliér, která dělá překrásný keramický nádobí a já si tím chci vybavit byt až po strop."

Zpět do obchodu