Historie džínové bundy

Džísky miluje skoro každej. Hodí se ke všemu a jsou unisex. Jak se tento kousek ale stal základem skoro každýho šatníku? Odpověď s sebou nese tři jména – Levi Strauss, Henry David Lee a James Dean.

 

MRKNI NA NĚ NA ESHOPU!

  

2019 – Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu odehrávající se na konci 60. let

 

2019 – Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu odehrávající se na konci 60. let

 


 

DE NÎMES / DENIM

 

Příběh džínové bundy začíná samotným materiálem. Ten sahá do Evropy v první polovině 19. století, kdy se začal vyrábět v italském Janově. Šlo o pevnou, bavlněnou látku, velmi odolnou i při styku s vodou – není tak divu, že si ji oblíbili právě místní námořnící! Její popularita se dostala až do francouzského města Nimes, kde se místní snažili jeho výrobu napodobit. Jejich výsledek však nebyl stejný a tak jejich verze dostala název „de Nîmes“, tedy „z Nîmes“ – ano, z toho právě pochází název “denim”! 

 


 

PŘIŠEL NA TO LEVI

 

A nebyl to nikdo jinej, než Levi Strauss, kdo začal denim dovážet do Ameriky už roku 1850! Právě on použil denim pro výrobu kalhot – první levisky byly vydány v 70. letech 19. století. Nebyl to však úplně fashionable kousek pro všechny, kupovali si je hlavně kovbojové a horníci. No a první džíska? Ta si ještě 10 let musela počkat. Nesla název Triple Pleat Blouse a byla takovou kombinací košile a bundy dohromady!

 

1880 – Levi’s Triple Pleat Blouse

1880 – Levi’s Triple Pleat Blouse

   

 

1905 – Levi’s Type I bunda 

1905 – Vznik další Levi’s Blouse, tentokrát s číselným označením 506 a názvem „Type I“.

Tato bunda vytvořila standard pro všechny další džínové bundy. Jednoduchý design a jedna přední kapsa.

 


 

LEVI'S VS. LEE

 

Na začátku dvacátejch let představila značka Lee tzv. “Loco jacket”. Pro železničáře! Měla takovej úspěch, že Henry David Lee ve výrobě bund pokračoval a konečně vznikla i první bunda se zipem a další modely pro kovboje.

 

Lee Storm Rider Jacket

 

1933 – Lee přidali upravenou verzi s názvem „Storm Rider Jacket“ pro zimní využívání – bunda měla manšestrový límec a hřejivou podšívku. 

 

1969 – Alain Delon ve Storm Rider Jacket z filmu Bazén

 

1969 – Alain Delon ve Storm Rider Jacket ve filmu Bazén

 

1953 – Levi’s Type II bunda

 

1953 – I přes konkurenci firmy Lee se Strauss nenechal odradit a rozhodl se vydat další typ džínové bundy.

Nesla název „Type II“ a vycházela převážně z prvního modelu z roku 1905. 

 


 

OD WORKWEAR NA FILMOVÁ PLÁTNA

 

Přelom poloviny 20. století znamenal pro denim velkej boom. V roce 1955 vyšel Rebel bez příčiny s Jamesem Deanem v hlavní roli a mládež začala vnímat denim jako součást rebelskýho hnutí a stejně tak to začala vnímat i společnost. Kvůli těmto asociacím se staly džíny zakázaným oděvem v určitých školách a stalo se z nich převážně neformální oblečení.

Netrvalo to ale moc dlouho a džínovinu začaly oblíkat i další hvězdy tehdejší scény. Na začátku 60. let to byla například Marilyn Monroe a později také celé hnutí hippies společně se spoustou rockových kapel (džísky si hodně oblíbil John Lennon a Elvis Presley). 

 

1955 – James Dean ve filmu Rebel bez příčiny

 

1955 – James Dean ve filmu Rebel bez příčiny

 

1961 – Marilyn Monroe

 

1961 – Marilyn Monroe

 

V 60. letech Levi’s představili jejich nejikoničtější kousek – bundu „Type III“. Byla známá jako bunda řidičů kamionů a odlišovala se od ostatních džínových bund svým vypasovaným střihem a špičatými kapsami na prsou. Bunda měla větší gramáž než ty předchozí a má známé oranžové prošití. 

 

Levi’s Type III bunda

 

Levi’s Type III bunda

 

1971 – John Lennon

 

1971 – John Lennon

 


 

Denim je typickej i pro sedmdesátky, kdy si ho oblíbila hnutí hippies i punku. I přes jejich rebelský status se od 80. let dostaly do všech sfér společnosti. Je jedno, jestli jste Bruce Springsteen, Madonna, nebo horník – džísky jsou zkrátka pro všechny.

 

1984 – Bruce Springsteen

 

1984 – Bruce Springsteen

 

1999 – Dave Grohl

 

1999 – Dave Grohl

 


 

A malej fun fact nakonec – nedávno Levi’s znovu vydal právě tu úplně první džísku, která to všechno začala. 1880 Triple Pleat Jacket. Pokud byste ji ale chtěli, budete muset zabrousit na eBay, hned se totiž vyprodala!

 

1880 Triple Pleat Jacket reissue

 

Zpět do obchodu