Flanelky: proč je dnes tak milujem?

Každý z nás má doma nějakou a holky je kradou klukům těsně před rozchodem. Flanelky! Známe je nejčastěji díky jejich „casual“ looku, který získaly v 90. letech. Dnes je nosí všichni – od milovníků táboráků po módní ikony. Málokdo však ví odkud se tyhle nadčasové kárované kousky vlastně vzaly. A že mají ale historii!

 

MRKNI NA NĚ NA ESHOPU!

 

Dave-Grohl 

 

 


 

16.-17. STOLETÍ

 

Flanel coby látka vychází od keltských tartanů, ale jeho vznik se datuje do období 16.-17. století, kdy se začal objevovat ve Walesu. Jednalo se o teplejší variantu vlny, která na jejich zimy nestačila. Díky teplu a vysoké odolnosti tomu netrvalo dlouho a flanelky se rozmohly po dalších evropských zemích. 

 

lumberjack 

 

 


 

PRŮLOM V AMERICE

 

Ačkoliv se do Ameriky flanelky dostaly mezi 50.-60. lety 19. století, klíčový byl rok 1889, kdy se americký podnikatel Hamilton Carhartt rozhodl obohatit řemeslníky novou uniformou a začal flanelky společně s dalšími produkty vyrábět ve své vlastní továrně. Na začátku 20. století se staly běžnou součástí oblečení pracovníků ve všech manuálních oborech – a taky prvním oblečením, po kterém tátové sáhli při domácích pracích. 

 

Snímek obrazovky 2019-09-10 v 13.33.02 

 

 


 

NÁRODNÍ HRDINA VE FLANELCE

 

Flanelky dál v roce 1916 proslavila fiktivní postava Paula Bunyana, dřevorubce s nesmírnou silou, který ovlivnil krom dospělých také jejich děti. V průběhu první i druhé světové války využívali vojáci flanel pro zahřátí. 

 

3058f6c22c551988a8629e06d2171b11 

 

 


 

40.-50. LÉTA

 

Mezi 40. a 50. lety 20. století se flanelky staly populární ve všech společenských třídách a ačkoliv byly stále zakódované jako uniforma manuálních pracovníků, začala je nosit i například Marilyn Monroe (v roce 1949 se dokonce firma Pendleton rozhodla vyrábět flanelky speciálně pro dámy – můžeme v ní níže vidět Jayne Mansfield). V 60. letech se začal flanel objevovat i na oblecích a měl ho na sobě i Sean Connery coby James Bond ve filmu Goldfinger. 

 

jaynemansfield_grande 

 

 


 

90. LÉTA ANEB ZLATÁ ÉRA FLANELEK

 

Jak jsme však psali na začátku, nejznámějším obdobím pro flanelky jsou právě 90. léta minulého století. Hudební směr s názvem grunge ovládl celý svět a členové kapel jako Nirvana, Pearl Jam nebo Alice in Chains oblékaly flanelky neustále. Během pár let se tak flanelky staly symbolem této doby. Je třeba poznamenat, že tehdy výrazně snížily na gramáži, vyráběly se z bavlny a nebyly zdaleka tak tlusté, jako dříve. Úspěch devadesátkové módy vidíme dodnes, kdy flanelky vidíme v kolekcích značek Tommy Hilfiger, Dior nebo Ralph Lauren. A odteď ve velkém počtu i u nás v brněnské Komnatě! 

 

e76f7fc15d22c7aeb309232210a9f867

Zpět do obchodu