Materiály, do kterých se v létě rádi zahalíte

Ať už se každoročně snažíte léto hlavně přežít, nebo si jej užíváte plnými doušky, volba oblečení by při teplotách nad 25 stupňů neměla být náhodná. Alespoň co se těch materiálů týče. Vlnu, kůži a tlustší polyester si klidně zahrabte až na konec skříně. Na jaké čtyři materiály se v létě zaměřujeme v Komnatě?

 


 

BAVLNA

 

IMG_6647 kopie

 

Nejoblíbenější materiál na světě a to v každém ročním období. Taková bavlněná košile je snad už zavedeným must-have kouskem šatníku a neměla by chybět právě v létě. Bavlnu v létě milujeme právě kvůli její prodyšnosti a díky své přírodní povaze je vhodná i pro citlivou a dětskou pokožku. Bavlna odvádí pot od těla, rychle schne a odolává odéru - je tedy i poměrně praktickou záležitostí co se údržby týče. Takové bavlněné šaty můžete v létě obléci několikrát po sobě, aniž byste je musela prát. Stačí vyvětrat. :)

 

IMG_6644

 

Bavlněné košilové šaty z 80. let.

 

Díky její oblíbenosti známe bavlnu ve více svých formách - ať už jako tenké letní bavlněné plátno, nebo jako denim, krajku či manšestr. Vlastnosti bavlny se tak projevují ve všech těchto materiálech, nicméně denim či manšestr jsou již pevnější látky a o něco více hřejí. Přesto mají své místo i v letním šatníku. :)

 


 

VISKÓZA

 

IMG_6643

 

 Viskóza vzniká z celulózy a je tedy uměle vyráběným materiálem z přírodních surovin (ze dřeva). Vznikla jako levnější nádhrada hedvábí. Oproti bavlně neodvádí tak dobře vlhokost od těla, zato však příjemně chladí a velmi dobře se nosí - je splývavá, slušivá a nežmolkuje. Viskóza je tvořena velmi tenkými vlákny, což se odráží v její lehkosti. Obdobně jako hedvábí je viskóza mačkavý materiál, nicméně se žehlí velmi snadno. :)

 

IMG_6641

 

Kombinace bavlněného lajblíku (circa 60. léta) a viskózové sukně z 80. let.

 

Viskóza je velmi oblbená na letních šatech, sukních i košilích! Na oblečení ji často ve složení najdete pod názvem rayon.

 


 

HEDVÁBÍ

 

IMG_6627

 

Hedvábí se mezi typickými "letními materiály" vynechává z jednoho prostého důvodu - na hedvábí je rychle vidět propocení. My však ze zkušenosti víme, že tomuto úžasnému, hebkému materiálu nemusíme říkat v létě adieu! Na hedvábí ve světlých barvách totiž zvlčení materiálu viditelné není, proto doporučujeme volit bílou, krémovou, žlutou či pudrově růžovou barvu u vašich letních hedvábných kousků. Stejně jako ostatní materiály zmíněné v tomto článku je hedvábí nesmírně prodyšné a budete se v něm cítit v létě jako v pavučině. Jeho nezaměnitelný lesk navíc dodává punc luxusu, který u jiného materiálu nenajdete. My říkáme hedvábí v létě ANO! :)

 

IMG_6596

 

Kombinace hedvábné košile z 90. let s viskózovou sukní z 80. let.

 

U hedvábí se žehlení nevyhnete, ale i přesto stojí za to! :) Při žehlení využívejte na žehličce stříkačku vody - zvlhčené hedvábí se žehlí raz dva a navíc se po přejetí žehličkou okamžitě vysuší. :)

 


 

LEN

 

IMG_6625

 

Jeden z nejpevnějších a zároveň nejvzdušnějších materiálů je právě len. Jeho velmi typický přírodní vzhled s jemnou či hrubší texturou je s létem spjat jako proužky s námořníkem. Len je perfektní i do těch největších veder u moře, i na letní tůry a čundry díky své odolnosti. Obdobně jako bavlna pohlcuje vlhkost a rychle se suší. Jeho další vlastností je, že len je poměrně tuhý materiál, který drží tvar - což je skvělé v létě, kdy se Vám len nebude lepit na tělo. 

 

Podobně jako u hedvábí je pro žehlení lnu vhodné použít i vodu. Len tak trochu změkne a žehlí se lépe. :)

 

IMG_6621

 

Kombinace hedvábné halenky z 90. let a lněné květinové sukně z 80. let.

Zpět do obchodu